
Schemų terapija – tai šiuolaikinės psichoterapijos kryptis, kurią sukūrė Dr. Jeffrey Youngas (JAV). Jis taip pat įkūrė pirmąjį Schemų terapijos institutą Niujorke. Dr. Young dirba Kolumbijos universiteto Psichiatrijos katedros fakultete. Jis taip pat yra Niujorko kognityvinės terapijos centro ir Schemų terapijos instituto direktorius. Jis yra Kognityvinės terapijos akademijos įkūrėjas ir Tarptautinės schemų terapijos draugijos įkūrėjas.
Dr. Youngas iš pradžių dirbo kognityviniu terapeutu kartu su daktaru Aaronu Becku (kognityvinės elgesio terapijos įkūrėju). Dirbdami su klientais Pensilvanijos universiteto Kognityvinės terapijos centre, daktaras Youngas ir jo kolegos nustatė, kad kai kuriems klientams, turintiems tam tikrų bendrų savybių, standartinis psichoterapinis požiūris nebuvo naudingas. Šių klientų mąstymas ir jausmai (taigi ir elgesys ar įveikos strategijos) paprastai buvo ilgalaikiai, sau kenkiantys būdai ar temos, dėl kurių reikėjo kitokių intervencijos priemonių. Dr. Youngo dėmesys buvo nukreiptas į būdus, kaip padėti savo klientams spręsti ir modifikuoti šiuos gilesnius modelius ar temas, dar žinomas kaip „schemos“ arba „gyvenimo spąstai“.
Šios schemos arba modeliai susideda iš neigiamų / disfunkcinių minčių ir jausmų, kurie išsivysto ankstyvajame gyvenime dėl ryšio, savarankiškumo, žaidimo ir spontaniškumo poreikio, nepakankamai patenkintų ribų arba pažeistos autonomijos poreikio. Neigiami modeliai kartojasi ir plėtojasi per visą žmogaus gyvenimą ir sukuria kliūtis pasiekti savo tikslus ir patenkinti poreikius.
Kai kurie įsitikinimų pavyzdžiai: „aš nemylimas“, „aš nesėkmingas“, „žmonės manimi nesirūpina“, „aš nesu svarbus“, „kažkas blogo nutiks…“, „žmonės mane paliks“, „aš niekada nepatenkinsiu savo poreikių“, „aš niekada nebūsiu pakankamai geras“ ir t.t.
Šias schemas palaiko tam tikras elgesys per įveikos stilius – schemos palaikymą, schemos vengimą ir schemos kompensavimą. Šie įveikos mechanizmai schemų terapijoje žinomi kaip schemų režimai. Šie režimai yra nuolatinės emocinės būsenos ir įveikos reakcijos, kurias patiriame visi. Dažnai mūsų įveikos būdus sukelia situacijos, kurioms esame pernelyg jautrūs. Daugelis šių režimų verčia mus pernelyg stipriai reaguoti į situacijas arba elgtis taip, kad pakenkiame sau arba kitiems.
Schemos arba „neigiami gyvenimo įsitikinimai“ gali sukelti žemą savigarbą, ryšio su kitais trūkumą, jausmų ir emocijų išraiškos problemas, taip pat pernelyg didelį nerimą dėl pagrindinių su saugumu susijusių problemų. Įsitikinimai taip pat gali sukelti didelę trauką netinkamiems partneriams ir būti netenkinančios profesinės karjeros priežastimi.
Pradėdant nuo daugybės vertinimų, klientai išmoksta atpažinti, kurios schemos ir probleminiai įveikos stiliai daro jiems didžiausią poveikį, leidžia suprasti savo problemų ištakas ir taip pat terapijos metu išmoksta ilgalaikių pokyčių.
Jeigu turite ilgalaikių emocinių ar santykių iššūkių, jaučiate, kad reaguojate ar elgiatės netinkamai, tačiau negalite to pakeisti, kviečiu išbandyti šią šiuolaikinės psichoterapijos kryptį!