Kognityvinė ir elgesio terapija (KET) yra moksliškai pagrįstas bei įrodytas tikslingas minčių ir elgesio keitimo metodas, kuriuo siekiama pašalinti nepageidaujamus simptomus ar geriau adaptuotis.
Tai palyginti nauja psichoterapijos rūšis; ji atsirado JAV septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Ją sukūrė amerikietis dr. Aaron T. Beck.
Kognityvinės ir elgesio terapijos pagrindą sudaro moksliškai įrodytas faktas, kad žmogaus savijautą nulemia jo mąstymas, t. y. tai, kaip jaučiamės, priklauso ne nuo to, kas mums nutinka, o nuo to, kaip mes tai suvokiame ir interpretuojame.
Dažnai mes manome ir sakome atvirkščiai: įvykiai arba kiti žmonės priverčia mus pykti, liūdėti, nerimauti ar džiaugtis. Tačiau akivaizdu tai, kad skirtingi žmonės, patekę į tokią pačią situaciją, gali ją suvokti ir interpretuoti skirtingai, todėl ir išgyventi skirtingus jausmus.
Taigi, vienas iš svarbiausių kognityvinės ir elgesio terapijos tikslų yra suvokti kliento mąstymo ypatumus ir kaip jie lemia blogą jo savijautą, taip pat padėti keisti mąstymą ir elgesį taip, kad simptomai ir problemos išnyktų, o žmogaus funkcionavimas šeimoje, darbe bei platesniame socialiniame kontekste pagerėtų.
Kognityvinė ir elgesio terapija gali padėti turintiems generalizuotą nerimo sutrikimą, socialinį nerimą, panikos sutrikimą, obsesinį kompulsinį sutrikimą, depresiją, nemigą, įvairias fobijas, priklausomybę alkoholiui ar narkotinėms medžiagoms, valgymo sutrikimus, turint santykių ar savivertės problemų.
KET iš pradžių buvo sukurta depresijai gydyti ir tikrai pasiteisino. KET buvo moksliškai išbandyta ir daugiau nei 2000 tyrimų metu nustatyta, kad ji yra veiksminga gydant įvairias sveikatos ir psichikos sveikatos būkles. Šiuo metu yra patikimų duomenų, kad toks gydymo būdas savo efektyvumu nenusileidžia gydymui antidepresantais.
Kognityvinė ir elgesio terapija yra struktūruota, paremta kliento ir terapeuto bendradarbiavimu ir paprastai trunka sąlyginai neilgą laiką – užsiėmimai vyksta kartą per savaitę ir trunka ribotą laiką (pvz., 12-16 savaičių). Tyrimai rodo, kad per tokį laiką galima pasiekti nerimo sutrikimų, depresijos simptomų sušvelnėjimo.
Jeigu norėtumėte išbandyti Kognityvinę ir elgesio terapiją – susisiekite su manimi ir kartu aptarsime, kaip padėti jums įveikti turimus iššūkius bei jaustis geriau.